2014. augusztus 6., szerda

Mit fogunk csinálni? A vályogozásról...

A Kárpát-medence sík vidékein, ahol nem volt sok erdő, a föld anyagú falak váltak meghatározóvá a népi építészetben. Ezek között az agyagos föld és szalma keverékéből készített vályogfal terjedt el. A fal állékonysága érdekében sok helyen favázra vetették a sarat.

A XX. századtól a modern építőanyagok átvették a vályog szerepét. Ezekkel könnyebb és gyorsabb építeni, a karbantartási igényei is ritkábbak. Nagyobb házak építéséhez sem igen lehet a vályogot használni.

Ma, a környezettudatos építés igényével újra előkerült a vályogház. A fal jó hő- és hangszigetelő képességgel rendelkezik. A természetes építőanyagoknak köszönhetően sokkal egészségesebb, és szellőzik, állandó páratartalmat biztosítva a belső térnek. Napjainkban már beton alapra és szigetelésre építik, így a tartóssága is megnőtt. Előállítása olcsó, helyben található természetes építőanyagokat tartalmaz (agyag, szalma, víz), a szállításmentesség környezetkímélő.

A veremház hagyományos, favázas paticsfallal épült, ezt hozzuk rendbe. A patics- vagy sövényfal olyan fal, melyben a fő tartószerkezet az oszlopok közé font vessző, vagy nád volt. Ezt tapasztották meg sárral vagy agyaggal. A földbe szúrt oszlopokon gerendák tartják a tetőszerkezetet. Az oszlopok közé vékonyabb karókat állítottak egymás mellé sorban, ezek közé pedig nádat fontak, majd agyagos, vályogos sárral betapasztották. A fedő rétegbe rovásírásos motívumokat rajzoltak.






Az ágasfás tartószerkezet akácfa oszlopai és gerendái jó állapotban vannak, csak a csatlakozásokat kell javítanunk. A vékonyabb karók elcsúsztak a helyükről, azokat vissza kell állítanunk és rögzítenünk.

A felújítás során az eredetileg nádból készült fonatot vesszőkből készítjük, hogy tartósabb legyen.

A vályoghoz a helyben kiásott földet és a szomszédos mezőn aratott gabona szalmatöredékét használjuk, és hogy a tapadása jobb legyen, agyagot keverünk hozzá. Jól összedolgozzuk vízzel, és a sarat először a vesszőfonatra, majd az egyre vastagabb falra felhordjuk, elegyengetjük. A felhelyezés több rétegben történik, minden réteg közt száradni hagyjuk.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése